wtorek, 5 stycznia 2016

Kursy bhp – zagadnienie hałasu w zakładzie pracy


Szkolenie bhp zwyczajowo składa się z kilku modułów, podczas których omawiane są zagadnienia takie, jak zasady zatrudnienia pracownika, zasady zatrudniania kobiet w ciąży, osób nieletnich, zasady bezpiecznej eksploatacji maszyn i inne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. W trakcie takiego kursu bhp musi pojawić się między innymi zagadnienie hałasu. Dlaczego jest ono tak ważne? Ponieważ zakład pracy to miejsce, w którym spędzamy jedną trzecią dnia – to bardzo dużo i może to bezpośrednio wpływać na stan naszego zdrowia, w tym na jakość słyszenia. Zapraszam do krótkiego instruktażu na temat działania hałasu na organizm człowieka – firma bhp http://szkoleniabhp.edu.pl to jedna z tych firm, które w profesjonalny sposób przeprowadzają zajęcia i dlatego umieszczają w nim również takie, wydawałoby się, "oczywiste" tematy.

Co na szkoleniu bhp powinno pojawić się na temat hałasu?

Działanie hałasu na organizm człowieka może być naprawdę różne i zależeć od takich czynników, jak indywidualna wytrzymałość, przystosowanie do środowiska pracy, wrażliwość na bodźce. Działanie takie może być dwojakie:

 • dokuczliwe
 • szkodliwe

Dokuczliwe działanie hałasu, jak stwierdza się na kursach bhp, to takie, które powoduje niezadowolenie, dyskomfort, zmęczenie nerwowe oraz/ lub trudności w koncentracji, ale nie ma bezpośredniego wpływu na zdrowie pracowników. Najbardziej odczuwalne zaś psychofizyczne zmęczenie. Niestety, jak się okazuje, działanie hałasu może być również szkodliwe dla organizmu człowieka i o tym instruktor bhp (np. z firmy http://szkoleniabhp.edu.pl/dla-pracownikow.html) powinien bardzo wyraźnie poinformować.

Szkodliwe działanie także dzieli się na dwa rodzaje:

 • słuchowe
 • pozasłuchowe

W przypadku zagrożeń trwałych dla słuchu można wymienić dwa najbardziej podstawowe: upośledzenie słuchu i głuchotę. Pozasłuchowe reakcje na wysokie natężenie hałasu są naprawdę zróżnicowane i zależą od tego, co napisaliśmy wcześniej (wytrzymałość itp.): skurcze mięśni, reakcja układu oddechowego, reakcja układu krążenia.

Przy wysokich natężeniach hałasu nie może zabraknąć elementów odzieży ochronnej takich, jak środki ochrony indywidualnej słuchu (nauszniki lub inne rozwiązanie). Celem ich zastosowania jest zmniejszenie słyszalności hałasu do bardziej znośnego poziomu. Poniższa grafika prezentuje poziomy hałasu słyszalnego w środowisku pracy.Trzeba pamiętać, by w zakładzie pracy o zwiększonym, nieustającym poziomie hałasu samemu zgłaszać się po środki ochrony indywidualnej – jeśli pracodawca sam nam tego nie zaproponuje. Właśnie dlatego niezbędne są kursy bhp dla pracowników i kursy bhp dla pracodawców.


4 komentarze:

 1. Warto dbać o uszy aby na starość nie mieć problemów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niektórzy MUSZĄ pracować w hałasie, ale nie rozumiem doprawdy ludzi, którzy w autobusie na maxa włączają sobie muzykę w słuchawkach - to również grozi utratą lub wadą słuchu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja pracuję z wózkami widłowymi i żurawiami samojezdnymi i trudno w takiej pracy o ciszę i spokój: http://transport-bliski.beep.com/index.htm

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobry artykuł. Warto zwracać uwagę na swoje zdrowie i bezpieczeństwo w pracy. Dlatego tak bardzo ważne są odpowiednie kursy i szkolenia: www.uprawnieniasep.pl Uświadamiają one o licznych zagrożeniach, które czyhają na nas w pracy.

  OdpowiedzUsuń