środa, 2 grudnia 2015

5 zasad, które wyróżniają profesjonalną firmę wynajmującą podesty ruchome

Wynajmowanie podnośników koszowych to jeden z bardziej opłacalnych biznesów, rzecz jasna, jeśli jest się ekspertem w prowadzeniu tego rodzaju usług. Aby móc zaliczyć się do grona profesjonalistów, musisz przestrzegać kilku zasad, które specjalnie dla Ciebie zebraliśmy i opisaliśmy w niniejszym artykule. Ten tekst kierujemy jednak przede wszystkim do odbiorców usług podnośnikiem koszowym – osób, które chcą się dowiedzieć, co wyróżnia najlepszą firmę i gdzie mogą takową znaleźć w swoim regionie.

Ograniczenie ryzyka

To, co jest w tej pracy najważniejsze to ograniczanie wszelkiego rodzaju ryzyka. Prace na wysokości nigdy do najbezpieczniejszych nie należały. Poniżej podajemy spis najważniejszych czynności, których podjęcie pomoże w zredukowaniu zagrożenia jakimkolwiek rodzajem wypadku.

 • Wywrócenie – podest może się przewrócić, jeśli przekroczony zostanie udźwig nominalny dla danego sprzętu lub gdy wiatr jest zbyt silny.
 • Upadek – operator podnośników koszowych może spaść ze sporej wysokości, jeśli nie jest odpowiednio przypięty lub nie przestrzega innych zasad bezpieczeństwa.
 • Uwięzienie – ryzyko uwięzienia między platformą a stałą strukturą wydaje się nierealne, ale jednak zdarza się zbyt często, by ten wypadek pominąć.
 • Kolizja – ma miejsce, gdy dochodzi do zderzenia się dwóch pojazdów.

Zasady bezpieczeństwa

Ograniczenie ryzyka wiąże się również bezpośrednio z innymi zasadami bezpieczeństwa, w tym z:

 • powstrzymanie upadku
 • podpory – wysunięte i zakotwiczone przed użyciem podestu
 • poręcze – stabilne i mocne
 • ograniczeniem prac pod stałymi strukturami, sufitami, konstrukcjami stalowymi.
 • warunki gruntowe (profesjonaliści unikają podłoża ziemnego, bliskości studzienek, rowów, nasypów itp.)
 • warunki pogodowe – uważaj na skrajnie różne warunki, śnieg, burza, silny deszcz.

Wielość usług podnośnikami

Od tego również zależy profesjonalizm firm. Jeśli dana firma oferuje "usługi podnośnikiem koszowym", ale nie rozwija zakresu swoich usług, to można się spodziewać, że będzie to niezbyt poważna oferta. W dobrze wykonanej ofercie znajdują się np (dane przykładowo podane na podstawie firmy http://rent-expert.pl): montaż sygnalizacji świetlnych, malowanie, konserwacja dachu, rynien, mostów, montaż elementów stalowych, montaż reklam, odśnieżanie dachów, usuwanie nawisów śnieżnych itp.Kompetencje operatorów podestów ruchomych

Kompetencje, czyli umiejętności praktyczne i wiedza teoretyczna operatorów zatrudnionych w takiej firmie również ma spore znaczenie, jeśli nie największe. W końcu to od poziomu ich usług zależy zadowolenie klientów. Pracownicy zobligowani są do zdobywania doświadczenia i podnoszenia swoich zawodowych kompetencji. Tak właśnie jest np. w firmie http://www.podnosnik24.net/

Uwaga i ostrożność

Ostatnim czynnikiem jest uwaga – jej nigdy za wiele. Jeśli decydujemy się na wykonywanie prac na wysokości, to musimy mieć świadomość podejmowanego ryzyka oraz tego, że nie możemy w trakcie wykonywania zadania sugerować się pewnością siebie, czyimiś poradami, obowiązuje zasada ograniczonego zaufania.

Jeśli firma przestrzega tych pięciu najważniejszych punktów, to można ją uznać za profesjonalną i godną naszej uwagi.

4 komentarze:

 1. Niestety czasem operatorom podnośników brakuje rozsądku. Gdyby przestrzegali tych zasad, które podaliście, świat byłby lepszy...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapomnieliście dodać, że podnośnikiem koszowym można również usuwać zbędne gałęzie, montować zabezpieczenia przeciw ptakom oraz przeprowadzać konserwacje ekranów wygłuszających. Ale artykuł bardzo na plus, dlatego polubiłem, widać, że jesteście ekspertami w swojej dziedzinie i można się uczyć od was ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marek Wołeyko, bardzo dziękujemy za uwagę i za miłe słowa. Nie podawaliśmy wszystkich usług podnośnikiem koszowym, ponieważ nie o to nam w tekście chodziło - raczej o to, by pokazać, jakie jest spektrum prac na tym urządzeniu. Równie dobrze moglibyśmy napisać dwa razy więcej. Pozdrawiamy :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy artykuł, pozdrawiam Romano

  OdpowiedzUsuń