wtorek, 17 listopada 2015

W świetle bhp, czyli niektóre najważniejsze przepisy

Prezentujemy Wam najważniejsze przepisy, które musicie znać, by prawidłowo i zgodnie z zasadami pracować w zakładzie pracy i aby mieć pewność, że pracodawca przestrzega wszystkich istotnych zobowiązań wobec swoich podwładnych. Polecamy zapoznanie się z naszym tekstem i zachęcamy do chronienia swoich interesów. Jesteśmy również przekonani, że najlepsze kursy bhp organizowane są przez firmę Centrum Szkoleń. Więcej o nich można poczytać na stronie internetowej naszych przyjaciół: http://szkoleniabhp.edu.pl. Teraz zapraszamy już do dokładnej lektury i walki o swoje prawa z nieuczciwym pracodawcą.


Zasady zatrudniania kobiet i osób nieletnich


Wydaje nam się to kwestią bardzo pomijaną, aczkolwiek bardzo istotną w ostatnim czasie. Żyjemy w kraju, w którym kobietom jest o wiele trudniej znaleźć pracę, a jeżeli już nawet się udaje, to zatrudnienie takie obejmuje zadania, których kobiety w ogóle nie powinny wykonywać - np. dźwiganie ciężkich paczek itp. Jest to surowo zabronione przez przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, jednak wielu pracodawców nie patrzy na to i po cichu ma nadzieję, że kobieta także nie zauważy swoich praw.

Osoby nieletnie również nie mają prawa dźwigać ciężkich pakunków, nie mogą być także zatrudniane w pełnym wymiarze godzin - 8 lub nawet więcej. Maksymalnie człowiek poniżej 18 lat może pracować do 6 godzin dziennie, jeśli podejmuje naukę.


Kobieta w ciąży, kobieta po porodzie a BHP


Ciężarna może oczywiście wykonywać swoją pracę, ale absolutnie konieczne jest wykluczenie z niej wszelkich zadań fizycznych, tak bardzo niebezpiecznych w tym okresie i mogących prowadzić do poronienia. Kobieta musi na wszelki wypadek znać przepisy BHP, aby wiedzieć, co jej wolno w tym stanie zdrowia, a czego nie - i sprawdzać, czy pracodawca przestrzega wytycznych.

Praca w odzieży roboczej


Nie można również doprowadzić do sytuacji, w której pracownicy będą musieli domagać się od bhp-owca w firmie odzieży roboczej. Ta jest im bezwarunkowo wydawana, zwłaszcza, jeśli ich zawód zmusza do wykonywania pracy niebezpiecznej lub grożącej zatruciem jakimiś oparami itp. Do najbardziej popularnych elementów odzieży roboczej należą: rękawiczki, kaski, bluzy, gogle i inne. Należy również pamiętać o przestrzeganiu zasad ppoż, czyli przeciwpożarowych.1 komentarz:

  1. Największym problemem jest to, że niektórzy pracodawcy nie przestrzegają tego minimum, to jest jakaś masakra i tragedia, że nikt tego nie sprawdza.

    OdpowiedzUsuń