czwartek, 10 września 2015

Dlaczego praca elektryka bywa niebezpieczna?

Zgłoś się do specjalisty z uprawnieniami SEP


W dzisiejszym poście opowiadamy o jednym z bardziej niebezpiecznych zawodów wśród usługodawców. Jest to zawód elektryka. Nieznajomość ważnych zasad bhp i brak rozwagi, zasady ograniczonego zaufania wobec siebie i otoczenia może skutkować strasznymi konsekwencjami, w tym również poparzeniami, a nawet śmiercią. Dlatego nie warto na własną rękę podejmować się prac elektrycznych, a jeśli chce się je wykonywać, to należy poznać wpierw wszystkie reguły rządzące się tego rodzaju zawodem. Dziś opowiemy więcej na temat uprawnień elektryka, uprawnień SEP, czyli Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Co nieco o pracy elektryka


Praca elektryka jest pracą niebezpieczną nawet dla doświadczonych w tym zawodzie osób. Dlaczego? Dlatego, że prąd jest niekiedy bardzo nieprzewidywalny, może powodować porażenia, nawet zabić. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych porad, które należy stosować w przypadku braku wiedzy o działaniu elektryki. Mogą się przydać, gdy w domu zepsuje się jakieś urządzenie lub wysiądzie światło.

Minusy braku uprawnień SEP na co dzień


Nie należy niczego dotykać mokrymi rękoma. Kontakt z wodą jest zabójczy, nie możemy pozwolić, by nawet jej odrobina dostała się w rejony, gdzie znajduje się nasze uszkodzone urządzenie. Musimy zadbać też o to, by samemu przypadkiem nie mieć mokrych dłoni.

Nie wolno dotykać urywających się, niezaizolowanych kabli, gdyż to również grozi poważnym niebezpieczeństwem. Jeśli nie potrafimy ich naprawić, zaizolować, to nie powinniśmy ich w ogóle ruszać. Należy poczekać na przyjazd elektryka z uprawnieniami SEP.

Również kontakt metali przewodzących prąd jest niewskazany z zepsutym urządzeniem. Czasem lepiej jest poczekać te kilkanaście, kilkadziesiąt minut na przyjazd elektryka z uprawnieniami SEP niż ryzykować własne życie.

Jak więc widać kursy SEP na elektryka (w Centrum Szkoleń na ulicy Praskiej 5/7) doskonale przydają się w określonych sytuacjach, w domu oraz w pracy.

5 komentarzy:

  1. Nie korzystam z usług elektryka, ale po tym tekście widzę, że chyba bezpieczniej będzie zacząć - albo zrobić uprawnienia, ale chyba nie mam do tego predyspozycji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Praca elektryka bywa dość niebezpieczna nawet dlatego, że przecież sama energia elektryczna jest zabójcza. W przypadku montowania chociażby wyłączników hotelowych https://interblue.pl/wlaczniki-hotelowe,c,245 należy wziąć pod uwagę nasze i innych osób bezpieczeństwo.

    OdpowiedzUsuń
  4. Co do kwestii urządzeń potrzebnych przy takiej pracy, tak jak tytułowy podnośnik, to można znaleźć wiele ogłoszeń dotyczących wynajmu na serwisie https://oshare.pl . Polecam sobie sprawdzać, bo można znaleźć bardzo atrakcyjne oferty

    OdpowiedzUsuń
  5. Co by nie mówić to jak najbardziej takie kwestie są ważne, ale moim zdaniem również warto jest wiedzieć coś więcej o znakach przeciwpożarowych. Ja takie rzeczy już zamawiałem w https://znaki-bhp.pl/produkty/212_znaki_przeciwpozarowe_pn_en_iso_7010 i na pewno jest to właściwe rozwiązanie dla każdej firmy.

    OdpowiedzUsuń