środa, 9 grudnia 2015

Układ napędowy wózka jezdniowego


Omówmy dziś układ napędowy wózków widłowych. Urządzenia transportu bliskiego posiadają różnego rodzaju układy napędowe. Dzielimy je m.in. ze względu na rodzaj pracy czy rodzaj użytego paliwa. W wózkach jezdniowych mogą być zastosowane silniki spalinowe lub elektryczne. Spalinowe podzielimy dalej na silniki z zapłonem iskrowym oraz wysokoprężne. Resztę podziałów omówimy w dalszej części materiału. Więcej na temat samej budowy wózka widłowego możecie znaleźć na http://wiedzomaniacy.blogspot.com/2015/12/wiadomosci-ogolne-o-budowie-wozka.html

W wózkach jezdniowych występuje szereg rozwiązań związanych z doborem jednostki napędowej. W każdym przypadku jednym z podstawowych obowiązków operatora jest zapoznanie się z dokumentacją techniczno-ruchową wózka, czyli popularnie zwaną DTR-ką. W dokumencie tym znajdziesz zaś wszystkie dane techniczne wózka widłowego, w tym jego silnika i sposobu bezpiecznej eksploatacji urządzenia.

Silniki spalinowe w wózkach widłowych

Istnieje kilka najważniejszych podziałów silników spalinowych. Ze względu na rodzaj pracy dzielimy je na dwusuwowe oraz czterosuwowe. Ze względu na rodzaj użytego paliwa zasilającego silniki dzielimy na benzynowe, na olej napędowy oraz na gaz LPG lub CNG.

Wykonujemy czynności kontrolne układu napędowego

Dbanie o układ napędowy wózków widłowych nie jest niczym skomplikowanym. Najważniejsze jest to, aby obserwować jego działanie i w odpowiednim czasie uzupełniać płyny eksploatacyjne oraz paliwo w urządzeniu. Należy pamiętać, by nie uruchamiać wózka, jeśli zauważymy wyciekające z niego paliwo. Przegląd wykonuje się na równej powierzchni i przy opuszczonej karetce i widłach. Oczywiście silnik musi być w tym czasie wyłączony. Nie wolno uruchamiać silnika wózka, jeśli nie znajdujemy się w danym momencie w kabinie operatora.

Odpowiedzialność operatora wózka widłowego

Każdy operator wózka widłowego odpowiedzialny jest za zgłaszania urządzenia do przeglądu, dbanie o poziom paliwa, wydajność widlaka. Jeśli kontrolka daje migające światło, oznacza to, że wydajność spada do około 30%. Automatyczne wyłączenie funkcji podnoszenia ładunków następuje wówczas, gdy poziom wydajności spada do 20%. W takim wypadku należy wymienić lub naładować akumulator.


Pamiętajmy, że konserwację czy wymianę akumulatora może przeprowadzić tylko osoba do tego uprawniona – takich umiejętności można się nauczyć na szkoleniu na wózki widłowe w Centrum Szkoleń http://www.centrumszkolen.net/kursy-na-wozki-widlowe/. No i najważniejsze: nie wolno siadać za sterami wózka czy jakiegokolwiek innego urządzenia transportu bliskiego, jeśli nie ma się odpowiedniej legitymacji – wewnętrznej bądź Urzędu Dozoru Technicznego.

środa, 2 grudnia 2015

5 zasad, które wyróżniają profesjonalną firmę wynajmującą podesty ruchome

Wynajmowanie podnośników koszowych to jeden z bardziej opłacalnych biznesów, rzecz jasna, jeśli jest się ekspertem w prowadzeniu tego rodzaju usług. Aby móc zaliczyć się do grona profesjonalistów, musisz przestrzegać kilku zasad, które specjalnie dla Ciebie zebraliśmy i opisaliśmy w niniejszym artykule. Ten tekst kierujemy jednak przede wszystkim do odbiorców usług podnośnikiem koszowym – osób, które chcą się dowiedzieć, co wyróżnia najlepszą firmę i gdzie mogą takową znaleźć w swoim regionie.

Ograniczenie ryzyka

To, co jest w tej pracy najważniejsze to ograniczanie wszelkiego rodzaju ryzyka. Prace na wysokości nigdy do najbezpieczniejszych nie należały. Poniżej podajemy spis najważniejszych czynności, których podjęcie pomoże w zredukowaniu zagrożenia jakimkolwiek rodzajem wypadku.

  • Wywrócenie – podest może się przewrócić, jeśli przekroczony zostanie udźwig nominalny dla danego sprzętu lub gdy wiatr jest zbyt silny.
  • Upadek – operator podnośników koszowych może spaść ze sporej wysokości, jeśli nie jest odpowiednio przypięty lub nie przestrzega innych zasad bezpieczeństwa.
  • Uwięzienie – ryzyko uwięzienia między platformą a stałą strukturą wydaje się nierealne, ale jednak zdarza się zbyt często, by ten wypadek pominąć.
  • Kolizja – ma miejsce, gdy dochodzi do zderzenia się dwóch pojazdów.

Zasady bezpieczeństwa

Ograniczenie ryzyka wiąże się również bezpośrednio z innymi zasadami bezpieczeństwa, w tym z:

  • powstrzymanie upadku
  • podpory – wysunięte i zakotwiczone przed użyciem podestu
  • poręcze – stabilne i mocne
  • ograniczeniem prac pod stałymi strukturami, sufitami, konstrukcjami stalowymi.
  • warunki gruntowe (profesjonaliści unikają podłoża ziemnego, bliskości studzienek, rowów, nasypów itp.)
  • warunki pogodowe – uważaj na skrajnie różne warunki, śnieg, burza, silny deszcz.

Wielość usług podnośnikami

Od tego również zależy profesjonalizm firm. Jeśli dana firma oferuje "usługi podnośnikiem koszowym", ale nie rozwija zakresu swoich usług, to można się spodziewać, że będzie to niezbyt poważna oferta. W dobrze wykonanej ofercie znajdują się np (dane przykładowo podane na podstawie firmy http://rent-expert.pl): montaż sygnalizacji świetlnych, malowanie, konserwacja dachu, rynien, mostów, montaż elementów stalowych, montaż reklam, odśnieżanie dachów, usuwanie nawisów śnieżnych itp.



Kompetencje operatorów podestów ruchomych

Kompetencje, czyli umiejętności praktyczne i wiedza teoretyczna operatorów zatrudnionych w takiej firmie również ma spore znaczenie, jeśli nie największe. W końcu to od poziomu ich usług zależy zadowolenie klientów. Pracownicy zobligowani są do zdobywania doświadczenia i podnoszenia swoich zawodowych kompetencji. Tak właśnie jest np. w firmie http://www.podnosnik24.net/

Uwaga i ostrożność

Ostatnim czynnikiem jest uwaga – jej nigdy za wiele. Jeśli decydujemy się na wykonywanie prac na wysokości, to musimy mieć świadomość podejmowanego ryzyka oraz tego, że nie możemy w trakcie wykonywania zadania sugerować się pewnością siebie, czyimiś poradami, obowiązuje zasada ograniczonego zaufania.

Jeśli firma przestrzega tych pięciu najważniejszych punktów, to można ją uznać za profesjonalną i godną naszej uwagi.